Jan Paweł II, właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego.
Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 21 maja[b] 1543 we Fromborku) – polski[c] astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich)przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych
Maria Salomea Skłodowska-Curie[a] herbu Dołęga (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Wyjechała z Polski (Królestwa Polskiego) do Paryża, by tam kontynuować studia na Sorbonie, następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu.
Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810ˇ w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od września 1831 roku mieszkał we Francji. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu.
Szalone nożyczki (Shear Madness)
Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków!
Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka. a właściwie mieszkała…
Pierwsze w Polsce interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Doskonała zabawa, a można brać w niej udział wielokrotnie!
W Ameryce sztuka nie schodzi z teatralnych afiszy od ponad dwudziestu lat, co uhonorowano wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnesa dla najdłużej utrzymującego się w repertuarze spektaklu, który nie jest musicalem. W Polsce od łódzkiej premiery w 1999 wystawiano ją w 14 teatrach, w tym siedmiokrotnie w reżyserii Marcina Sławińskiego.
Wawel
Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.
Kaplica Zygmuntowska
Kaplica ta nazywana perłą polskiego renesansu, jest najcenniejszą z kaplic krakowskiej katedry. Zaprojektował ją włoski architekt Bartolomeo Berrecci sprowadzony z Florencji przez prymasa Jana Łaskiego na dwór króla polskiego, Zygmunta Starego. Powstawała w latach 1519-1533. Wzniesiona jest na planie kwadratu, przykryta charakterystyczną złotą kopułą z latarnią, wspartą na ośmiobocznym bębnie. Wewnątrz znajduje się między innymi nagrobek Zygmunta Starego, późniejsze nagrobki Zygmunta II Augusta i Anny Jagiellonki,
Krypta wieszczów.
Spoczywają tu najwybitniejsi poeci polscy epoki romantyzmu: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.
Czakram wawelski
Według powstałej po drugiej wojnie światowej miejskiej legendy tzw. „miejsce mocy” w postaci kamienia mającego rzekomo znajdować się na terenie nieistniejącego już kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.
Okno Papieskie.
W Pałacu Biskupim w Krakowie, przy słynnej ul. Franciszkańskiej, odwiedzić można popularne Okno Papieskie. To tutaj odpoczywał Papież Jan Paweł II podczas wszystkich swoich pielgrzymek do Polski. i tutajł młodzież w nieoficjalnych, bardzo serdecznych i emocjonalnychTo tutaj żegnał się z nimi przed wyjazdami do Watykanu. Nieraz padły tu słynne słowa: "Jakby kto pytał - Franciszkańska 2". Pod oknem młodzież modliła się też żarliwie, kiedy papież mocno podupadł na zdrowiu.
Sukiennice
Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.
Kościół Mariacki
Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej
Galeria Krakowska
Centrum handlowe w Krakowie, zlokalizowana przy ul. Pawiej, po zachodniej stronie , z którym jest połączona podziemnym tunelem. Galeria Krakowska to jedna z kilku budowli, znajdujących się w projekcie tzw. Nowego Miasta. Budowę rozpoczęto 12 października 2004 roku, a otwarcie nastąpiło 28 września 2006 r.
Płyta główna - najważniejszy element komputera, który odpowiada za pozostały sprzęt.
Procesor - mały niepozorny element, który odbiera dane z pamięci, interpretuje je i wydaje rozkazy. Taki jakby "szef".
Pamięć RAM (random access memory) - pamięć cyfrowa. Przechowuje aktualnie wykonywane programy, dane dla nich i ich wyniki pracy. Dane zostają stracone przy zaniku zasilania.
Pamięć ROM (read only memory/pamięć tylko do odczytu) - przechowuje stałe dane potrzebne przy prawidłowej pracy komputera.
Dysk twardy (HDD/hard disk drive) - ważny element komputera, który trwale przechowuje wszelkie oprogramowanie.
Karta dźwiękowa - karta służąca do rejestracji, przetwarzania i odtwarzania dźwięku.
Karta graficzna (znana też jako akcelerator grafiki) - karta, dzięki której widać obraz na monitorze.
Karta sieciowa - karta, dzięki której można połączyć się z komputerami w sieci LAN/z Internetem.
Obudowa - "pudełko" metalowe (stalowe/aluminiowe), które osłania wszelkie podane wyżej części.
Zasilacz - najważniejszy element komputera - urządzenie, które zasila wszystkie elementy komputera.
Napęd CD/DVD - urządzenie, które umożliwia odtwarzanie/nagrywanie płyt.
Stacja dyskietek - urządzenie, które umożliwia przeglądanie zawartości dyskietek. Obecnie niestosowana, można ją znaleźć tylko w starych komputerach/w nowym, jeśli chcesz mieć koniecznie ten czytnik.
Żołnierze Wyklęci którzy zginęli 1 marca 1951 roku
Józef Rzepka, ps. Krzysztof, Rekin, Stefan, Znicz (ur. 1913 w Bratkowicach, zm. 1 marca 1951 w Warszawie) – kapitan WP, w czasie II wojny światowej partyzant w rejonie Rzeszowa, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.
Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot”, „Bogdan” (ur. 26 listopada 1913 w Kwilczu, zm. 1 marca 1951 w Warszawie) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego (w 2013 r. awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika), żołnierz Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Mieczysław Kawalec ps. „Iza”, „Żbik”, „Psarski”, „Stanisławski” (ur. 5 lipca 1916 w Trzcianie, zm. 1 marca 1951) – Major Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i WiN. Pełniący obowiązki ostatniego prezesa IV Zarządu Głównego WiN.
Adam Lazarowicz ps. „Klamra”, (ur. 14 października 1902 w Berezowicy Małej koło Zbaraża, zamordowany 1 marca 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – major piechoty Polskich Sił Zbrojnych, kierownik szkoły w Gumniskach, żołnierz SZP, ZWZ i AK oraz Zrzeszenia WiN, zastępca prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, działacz zbrojnego podziemia niepodległościowego.
Zostali również rozstrzelani: Józef Batory, Franciszek Błażej, Karol Chmiel.
Historia szkoły na tle historii okolicy
Historia naszych okolic a szczególnie wsi Braciejowa jest bardzo barwna i dawna, bo sięga VII w. Historia szkoły we wsi Gumniska rozpoczyna się w roku 1873, wtedy to gromady obu wsi tj. Gumnisk i Braciejowej własnymi siłami stawiają drewniany barak z jedną izbą lekcyjną. W roku 1879 budynek ten rozebrano i postawiono murowany o 2 salach. Cegłę wypalono z gruntów plebańskich. Dalszy rozwój szkoły nastąpił w roku 1928, kiedy to staraniem wczesnego kierownictwa szkoły p. Kuglera i księdza Nagórzańskiego przystąpiono do rozbudowy budynku o trzy klasy i dwa mieszkania dla nauczycieli. W sierpniu 1935 r. kierownikiem szkoły został mianowany Adam Lazarowicz.
Adam Lazarowicz po wybuchu wojny w 1939 r., jako oficer, wziął on udział kampanii wrześniowej, a po powrocie do domu, już w październiku, podjął działalność niepodległościową w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Do szkoły-komendy przybywało wielu ludzi konspiracji: oficerowie, łącznicy, kurierzy itp. W ciągu roku szkolnego w klasach przedpołudniami odbywały się lekcje, po południu zaś szkolenia wojskowe miejscowego plutonu, kursu podoficerskiego, szkolenia w dywersji, zebrania Wojskowej Służby Kobiet. W Nowy Rok 1944 r. w pokojach nauczycielek odbyła się konspiracyjna uroczystość wręczenia Komendzie Obwodu przechodniego sztandaru.
Gdy zbliżała się akcja „Burza”, kpt. Adam Lazarowicz powrócił do Gumnisk, by dowodzić oddziałami Obwodu, Pod dowództwem „Klamry” stanęło ogółem 1300 żołnierzy. terenie będącym pod kontrolą pułku Niemcy, o ile się pojawiali, byli atakowani i przepędzani. W sierpniu do Gumnisk przybył niemiecki batalion i przystąpił do pacyfikacji. Spalonych zostało kilka domów. Na drodze Niemcy zebrali stu zakładników, przeważnie kobiet, starców i dzieci, by ich uprowadzić. Z pomocą przyszedł 23-osobowy patrol „Dyzmy”, który z bliskiej odległości zaatakował zaskoczonych Niemców. Umożliwiło to ucieczkę zakładników. 22 sierpnia 1944 r. front niemiecko-sowiecki doszedł do Dębicy, Gumnisk i Braciejowej i zatrzymał się. Sowieci zajęli wzgórza po wschodniej stronie wsi, a Niemcy po przeciwnej, wzdłuż lasu.
Obie wsie znalazły się pomiędzy tymi liniami, pod miażdżącym ogniem artylerii i karabinów maszynowych obu stron, zostały pokryte minami i po przecinane okopami. Zburzona została szkoła, spalił się zabytkowy, szesnastowieczny drewniany kościół. Ocalało zaledwie kilka domów. Powracająca wiosną, po przejściu frontu, ludność mieszkała w ziemiankach, prowizorycznych szopach oraz piwnicach zrujnowanych domów. Również piwnice zburzonej szkoły służyły za mieszkanie kilkunastu rodzinom. Mimo braku budynku we wrześniu 1945 r. rozpoczęto naukę. Naukę prowadzono w jednej izbie i w baraku p. Krupy. W 1946 r. wybudowano prowizoryczny barak, który nadawał się do prowadzenia zajęć w okresie wiosna-jesień. Skutkiem tego w roku szkolnym1945/47 dzieci miały tylko 80 dni nauki, a rok później 90.
W latach 40-tych starano się o budowę nowej szkoły by uczniowie w liczbie 253 mieli gdzie się uczyć. Do 1948 r. starsze oddziały miały naukę, co drugi dzień. Szkołą kierował p. Cyprian Ludwik. Budynek szkoły ze zniszczeń wojennych odbudowano i poświęcono 2 maja 1948 r. W latach 70 dyrektor szkoły p. mgr Stanisław Czerwonka do istniejącego budynku dobudowuje: salę gimnastyczną, dom nauczyciela i podnosi budynek o I piętro. Dnia 20 października 1984 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Janusza Korczaka i wręczenie szkole sztandaru. W latach 90 nastąpiła dalsza rozbudowała szkoły. Zmieniono dach szkoły, wybudowano poddasze z 3 salami (z pracownią komputerową) wyremontowano izby lekcyjne. W 2004 roku nadano gimnazjum im. mjr Adama Lazarowicza. W latach 2000-2010 niedaleko szkoły powstał Orlik a małe boisko na placu koło szkoły. W 2011 roku otworzono nową stołówkę szkolną. Od 2017 roku szkoła nazywa się Publiczna Szkoła w Gumniskach z wygasającymi gimnazjami
Kościół w Gumniskach
Obecnie w skład parafii wchodzą wioski: Gumniska, Braciejowa i Głobikowa. Dawniej należała również Stasiówka. Nowy kościół wybudowano w latach 1957-1960 za proboszczowania ks. Michała Gniewka. W 1960 roku kościół został poświęcony przez ks. Biskupa Karola Pękalę w czasie oktawy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Cmentarz i mogiła partyzantów.
Zwłoki 15 partyzantów AK poległych w bitwach toczonych w okolicach Dębicy (lasy Braciejowej, Kałużówka), złożone we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Gumniskach po zakończeniu wojny ekshumowano z miejsc spoczynku.
Dzwonnica
Dzwonnica stoi koło fundamentów upamiętniających spalony w 1944 roku kościół p.w. Św. Mikołaja w Gumniskach.
Szkoła
Dnia 20 października 1984 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Janusza Korczaka i wręczenie szkole sztandaru. W 2004 roku szkole nadano imię mjr Adama Lazarowicza. W latach 90 nastąpiła dalsza rozbudowała szkoły. Trzykrotnie obejścia zalewała rzeka Ostra powodując liczne zniszczenia.
Kałużówka
Polana w lesie braciejowskim, gdzie w sierpniu 1944 roku w ramach akcji "Burza" oddziały AK stoczyły bitwę z batalionem wojsk Niemieckich. Po bitwie oddziały AK wycofały się z powodu wielu rannych i braku amunicji.
Kaplica Katyńska na cmentarzu w Gumniskach.
Ofiara z życia złożona na ołtarzu ojczyzny przez zabitych w Katyniu, Charkowie czy Miednoje to nie tylko tragedia człowieka i dramat rodzin, ale sprawa całego narodu. Biskup Władysław Bobowski na cmentarzu w Gumniskach 25 IV 2010 r. poświęcił wybudowaną z inicjatywy mieszkańca wsi Stanisława Nylca kapliczkę katyńską. Obok posadzono jeden z katyńskich dębów.
|
|
|
To już koniec. Za każš dobrš odpowiedż mogłe? uzyskać 1 punkt. Sam oceń na ile znałe? odpowiedzi. Dziękuję za uwagę
|